Stomatologia estetyczna to dziedzina, która zajmuje się poprawą wyglądu uzębienia. Najbardziej wymownym jej elementem są zdrowe i białe zęby, które zarazem stanowią najlepszą rekomendację dla zdrowia i urody człowieka; są potwierdzeniem jego wizerunku oraz poziomu kultury.

Piękne uzębienie to najlepsza wizytówka każdego z nas, zaś śnieżnobiała barwa to doskonałe podkreślenie ich kształtu. Najlepszy i najdłużej utrzymujące się efekty, przynosi poddanie się następującej procedurze:


STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

LECZENIE–SKALING–PIASKOWANIE–FLUORYZACJA-WYBIELANIE–HIGIENA


SKALING

to początek całego procesu. Za pomocą skalera emitującego fale ultradźwiękowe, już na samym wstępie uzyskujemy perfekcyjny efekt szybkiego i komfortowego usunięcia płytki nazębnej, kamienia nazębnego oraz toksyn bakteryjnych.

PIASKOWANIE ZĘBÓW

to kolejny etap. Pozwala ono na skuteczne, bezbolesne usuwanie osadu nazębnego dzięki wyrzucanemu pod ciśnieniem specjalnemu proszkowi, gwarantujące imponujący efekt czyszczący. Zabieg kończy polerowanie, dzięki czemu zęby są nie tylko wzorowo czyste, ale i pięknie błyszczące. Stanowi przygotowanie powierzchni szkliwa do dalszych zabiegów, np. fluoryzacji lub wybielania. Przebarwienia zostają usunięte, a w ich miejscu ukazuje się blask białych i lśniących zębów.

FLUORYZACJA

to zabieg zabezpieczający uzębienie przed działaniem próchnicy. Polega na naniesieniu na powierzchnię zębów pędzelkiem lub poprzez wcieranie związku fluoru w postaci roztworów, żeli lub lakierów. Powinien być poprzedzony kompleksową procedurą wybielania zębów, umożliwiającą profesjonalne oczyszczenie zębów poprzez skaling i piaskowanie a następnie uzyskanie białego koloru zębów. Może być również ostatnim etapem leczenia estetycznego. Jest zabiegiem mającym na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę, co jest niezwykle istotne dla zdrowia, szczególnie w odniesieniu do dzieci.

Fluor uwalniając się stopniowo i powoli wbudowuje się w szkliwo zębów i wywiera wpływ na znajdujące się w nim związki wapnia, dzięki czemu słabiej rozpuszczają się one w kwasach i stają się bardziej odporne na próchnicę. Wzmacniająca się wraz z uwalnianiem fluoru struktura zębów czyni je bardziej odpornym na działanie kwasów płytki nazębnej. Ponadto związki fluoru same w sobie hamują rozrost bakterii oraz powodują remineralizację drobnych ubytków szkliwa.

Stosowane przez nas preparaty posiadają wysokie stężeniu fluoru. Dzięki temu szybko wiążą i dobrze przylegają do powierzchni zębów, systematycznie uwalniając małe ilości fluoru. Takie uwarunkowania oraz stosowanie preparatu pod kontrolą lekarza zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa fluoryzacji, ponieważ preparaty zastosowane w nadmiarze lub niewłaściwie mogłyby poważnie zaszkodzić. Zaletą fluoryzacji przeprowadzonej w warunkach klinicznych jest niewspółmiernie wyższa efektywność w stosunku do fluoryzacji przeprowadzanej w warunkach domowych poprzez mycie zębów preparatami fluorowymi. Naniesiony lakier z zawartością związków fluoru działa na szkliwo kilkanaście godzin powoli uwalniając fluor o bardzo wysokim stężeniu, podczas gdy szczotkowanie zapewnia jedynie krótkotrwałe działanie fluoru. Jednakże należy je również stosować.

Lakier fluorowy używany u dorosłych jest bezbarwny i po zabiegu nie jest widoczny, zaś stosowany u dzieci ma barwę miodowa ułatwiającą kontrolę ilości aplikowanego preparatu. Lakierowanie zębów u dzieci powinno przeprowadzać się cztery razy w roku, natomiast u dorosłych dwa razy.

Lakierowanie zębów fluorem często jest mylone z lakowaniem zębów. Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym polegającym na wypełnieniu bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych specjalną substancją zwaną lakiem szczelinowym.

WYBIELANIE ZĘBÓW

to finalny zabieg estetyczny, przynoszący najbardziej spektakularne efekty. Proces wybielania nie uszkadza tkanek twardych zęba, przynosząc jednoczesne rozjaśnienie koloru zębów Wybielanie zębów dokonywane jest za pomocą akceleratora Beyond, który uznawany jest za najbardziej zaawansowany technologicznie, najbezpieczniejszy i najbardziej skuteczny aparat na Świecie. Wykorzystuje energię uzyskaną w wyniku przyspieszenia naładowanych cząstek światła, dzięki czemu przebarwienia utrwalające się latami znikają zaledwie w ciągu 30 minut. Zabieg można powtarzać aż do uzyskania oczekiwanego efektu wizualnego. Efekt wybielania utrzymuje się do 2 lat, zależnie od sposobu odżywiania i indywidualnych predyspozycji.

WYBIELANIE ZĘBÓW W DOMU

Pacjent otrzymuje do użytku domowego jeden ze specjalnie dobranych preparatów wybielających.

HIGIENA JAMY USTNEJ

stosowana systematycznie i w odpowiedni sposób, zapewnia nie tylko zachowanie uzyskanych efektów czyszcząco wybielających, ale także pozwala utrzymać zdrowe uzębienie. Profesjonalny instruktaż przeprowadzony indywidualnie dla każdego Pacjenta przez nasz doświadczony personel, uwzględnia technikę i rodzaje higieny oraz najlepsze środki dostępne na rynku.

 

Dyp. hig. stom. Anita Stępień

Klinika Vivadental

Dyp. hig. stom. Joanna Wysocka

Vivadental Centrum Stogi